Χίος, Δευτέρα 27 Ιανουαρίου

Πρωταθλητής ο Ν.Ο. Χίου στο Περιφερειακό Πρωτάθλημα Ιστιοπλοΐας

ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ 22-25 ΜΑΡΤΙΟΥ ΣΤΗ ΡΟΔΟ
Δείτε τις Φωτογραφίες
Τετ, 27/03/2019 - 15:57
Η αποστολή του ΝΟΧ στο περιφερειακό πρωτάθλημα ιστιοπλοΐας 2019

Πρωταθλητής όμιλος αναδείχθηκε ο Ναυτικός Όμιλος Χίου στο περιφερειακό πρωτάθλημα ιστιοπλοΐας Νήσων Αιγαίου & Κρήτης, που έγινε στη Ρόδο από 22 έως 25 Μαρτίου και διοργανώθηκε από το Ναυτικό Όμιλο Ρόδου, υπό την αιγίδα της Ελληνικής Ιστιοπλοϊκής Ομοσπονδίας.

Συμμετείχαν 14 όμιλοι με 105 αθλητές/τριες στην κατηγορία σκαφών optimist και 50 στην κατηγορία σκαφών laser 4,7.

Ο ΝΟΧ κατέκτησε 11 κύπελλα. Συγκεκριμένα, στην κατηγορία των laser 4,7 ο Κωνσταντίνος Αναδιώτης πήρε την πρώτη θέση στη γενική κατάταξη και την 1η θέση στα αγόρια.

Στην κατηγορία των optimist ο Φάνης Ζήσης πήρε τη 2η θέση στη γενική κατάταξη και την 1η θέση στα αγόρια.

Η Γαβριέλα Χρουνεβέιχεν, πήρε την 3η θέση στη γενική κατάταξη και τη 2η θέση στα κορίτσια.

Ο Θέμης Θεοδωράκης, τη 2η θέση στα αγόρια.

Ο Γιώργος Βατάκης την 1η θέση στα αγόρια κάτω των 11 ετών.

Η Θεανώ Αναστασίου, τη 2η θέση στα κορίτσια κάτω των 11 ετών.

Επίσης, ο Στέφανος Ψαρρός ήταν το μικρότερο αγόρι της διοργάνωσης και η Λυδία Ζούμα, το μικρότερο κορίτσι.

Μεγάλη επιτυχία ήταν επίσης και η πρόκριση ενός αθλητή στην κατηγορία σκαφών laser 4,7 και πέντε αθλητών στην κατηγορία σκαφών optimist στους αγώνες πρόκρισης για τη συγκρότηση των Εθνικών Ομάδων της χώρας μας. Οι αθλητές που προκρίθηκαν είναι ο Κωνσταντίνος Αναδιώτης για την κατηγορία σκαφών laser 4,7 και οι Φάνης Ζήσης, Γαβριέλα Χρουνεβέιχεν, Θέμης Θεοδωράκης, Μιχάλης Μακκάς και Γιώργος Βατάκης για την κατηγορία σκαφών optimist.

Την αποστολή στη Ρόδο συνόδευσαν οι προπονητές του ΝΟΧ, Μάρκος Παγούδης και Άλντο Σάλβια, ενώ το σωματείο εκπροσώπησε ο Πρόεδρός του, Γιάννης Αναδιώτης.

Οι θέσεις που κατέλαβαν αναλυτικά όλοι οι αθλητές/τριες του ΝΟΧ που πήραν μέρος στο πρωτάθλημα είναι:

LASER 4,7

ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ

ΓΕΝΙΚΗ

ΑΓΟΡΙΑ

ΚΟΡΙΤΣΙΑ

Κωνσταντίνος Αναδιώτης

1ος

1ος

-

Γιώργιος Τομάζος

39ος

27ος

-

Κυριακή Μπαστούνη

42η

-

14η

 

OPTIMIST

ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ

ΓΕΝΙΚΗ

ΑΓΟΡΙΑ

ΚΟΡΙΤΣΙΑ

Φάνης Ζήσης

2ος

1ος

-

Χρουνεβέϊχεν Γαβριέλα

-

Θεμιστοκλής Θεοδωράκης

4ος

2ος

-

Μιχάλης Μακκάς

10ος

5ος

-

Γιώργος Βατάκης

15ος

9ος

-

Δημήτρης Τομάζος

41ος

29ος

-

Δημήτρης Παπαζής

42ος

30ος

-

Θεανώ Αναστασίου

44η

-

14η

Κωνσταντίνος Μαρτούλας

96ος

69ος

-

Αντώνης Φεγγουδάκης

98ος

71ος

-

Στέφανος Ψαρρός

100ος

73ος

-

Λυδία Ζούμα

102η

-

28η

 

Ο ΝΟΧ ευχαριστεί θερμά την Astra Airlines, η οποία μετέφερε την αποστολή με απευθείας πτήση από τη Χίο στηνΡόδο και τις ναυτιλιακές εταιρείες Βlue Star Ferries και Αειναύτης για τη μεταφορά των σκαφών των αθλητών του.

Περιφερειακοί αγώνες ιστιοπλοΐας 2019
Περιφερειακοί αγώνες ιστιοπλοΐας 2019
Περιφερειακοί αγώνες ιστιοπλοΐας 2019
Περιφερειακοί αγώνες ιστιοπλοΐας 2019
Περιφερειακοί αγώνες ιστιοπλοΐας 2019
Περιφερειακοί αγώνες ιστιοπλοΐας 2019
Περιφερειακοί αγώνες ιστιοπλοΐας 2019
Περιφερειακοί αγώνες ιστιοπλοΐας 2019

Σχετικά Άρθρα

ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΠΟΛΟ ΝΕΩΝ ΑΝΔΡΩΝ
Δευ, 13/01/2020 - 15:46
Ο Ν.Ο. Χίου/AstraAirlines θα πάρει μέρος στο τουρνουά του ΣΕΔΥ

Ολοκληρώθηκε την Κυριακή 12 Ιανουαρίου 2020 η πρώτη φάση του πανελληνίου πρωταθλήματος πόλο Νέων Ανδρών, στην οποία μετείχαν από τη Χίο οι ομάδες του ΝΟΧ και της ΠΕΚΕΒ.

Ο ΝΟΧ πήρε μέρος στον πρώτο όμιλο Αττικής και προκρίθηκε αήττητος στην επόμενη φάση, κερδίζοντας όλους τους αντιπάλους του. Νίκησε το Παλαιό Φάληρο με 6-4, το Νηρέα Γέρακα με 10-5, την Τρίαινα Βούλας με 26-5 και την ΑΕΚ με 19-9.

Η Βαθμολογία του α' ομίλου:

1. Ν.Ο. Χίου               12

2. Παλαιό Φάληρο     9

3. Νηρέας Γέρακα      6

4. ΑΕΚ                          3

................................

5. Τρίαινα Βούλας     0

Ο Ν.Ο. Χίου αγωνίστηκε με τους: Καρακούρος Ιωάννης, Γιαννάρας Ιωάννης, Κούτης Σταμάτης, Μαρουλάς Μάρκος, Μόκκας Κωνσταντίνος, Φραγκιαδούλης Αργύρης, Σφηκάκης Αντώνης, Αλάτσης Παναγιώτης, Γκίλλας Νικόλαος, Παπαγεωργάκης Δημήτριος, Γδύσης Αθανάσιος, , Καρακούρος Μιχαήλ, Σπανογίαννης Κωνσταντίνος , Λαγκώνας Νικόλαος,, Παπαδάτος Αλέξανδρος, Παπαδάτος Μιχαήλ, Μπαρτζιώκας Δημήτριος.

Προπονητής της ομάδας των Νέων Ανδρών του ΝΟΧ είναι ο Γιώργος Ντόσκας και έφορος ο Πρόεδρος του ΝΟΧ, Δημήτρης Σκαπινάκης.

Η ΠΕΚΕΒ πήρε μέρος στο 2ο όμιλο Αττικής, αλλά δεν μπόρεσε να σημειώσει κάποια νίκη στα 4 παιχνίδια που έδωσε κι έτσι αποκλείστηκε από τη συνέχεια της διοργάνωσης. Έχασε από τον Εθνικό Πειραιά με 21-2, από τον Γ.Σ. Ηλιούπολης με 18-9, από τον Απόλλωνα Σμύρνης με 17-7 και από τον Ηλυσιακό με 19-2.

Η Βαθμολογία του β' ομίλου:

1. Απόλλων Σμύρνης            9 (3 αγ.)

2. Ηλυσιακός                         9 (4 αγ.)

3. Εθνικός Πειραιά               6 (3 αγ.)

4. ΓΣ Ηλιούπολης                 3 (4 αγ.)

...............................................

5. ΠΕΚΕΒ                               0 (4 αγ.)

Το παιχνίδι Απόλλωνα Σμύρνης - Εθνικού Πειραιά, δεν έγινε την Κυριακή το βράδυ στο κολυμβητήριο της Ηλιούπολης και αναβλήθηκε για μία από τις προσεχείς ημέρες (σύμφωνα με τους υπεύθυνους έπρεπε να κλείσει η πισίνα), αλλά δεν επηρεάζει την υπόθεση πρόκριση, παρά μόνο την τελική κατάταξη στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας.

Έτσι οι 22 που έχουν σφραγίσει ήδη τα εισιτήρια πρόκρισης είναι οι: Ν.Ο. Χίου, Παλαιό Φάληρο, Νηρέας Γέρακα, ΑΕΚ (από τον Α΄Όμιλο Αττικής), Απόλλων Σμύρνης, Ηλυσιακός, Εθνικός Πειραιά, Γ.Σ. Ηλιούπολης (από τον Β΄Όμιλο Αττικής), Γ.Σ. Περιστερίου, Α.Ε. Χαϊδαρίου, Μίλων, Νηρέας Χαλανδρίου (από τον Γ΄Όμιλο Αττικής), ΠΑΟΚ, ΟΦΘ, Πανσερραϊκός, Πύρρος Ιωαννίνων (από τον Όμιλο Θεσσαλονίκης), Ολυμπιακός, ΟΥΚ Βόλου, Νηρέας Λαμίας (από τον Όμιλο Βόλου), Ν.Ο. Βουλιαγμένης, Παναθηναϊκός, Ν.Ε. Πατρών (από τον Όμιλο Πάτρας). Οι αγώνες της β' φάσης θα γίνουν 6-8/3/2020.