Στις καθυστερήσεις ο Κανάρης πήρε το τρίποντο στο ντέρμπι της Α’ Κατηγορίας

ΜΕ ΠΑΝΟ ΓΙΑ ΤΟ ΚΥΤ ΠΡΟΣΦΥΓΩΝ-ΜΕΤΑΝΑΣΤΩΝ ΣΤΗΝ π. ΒΙΑΛ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΟΙ ΠΑΙΚΤΕΣ ΘΥΕΛΛΑΣ-ΑΤΡΟΜΗΤΟΥ
Δευ, 09/10/2017 - 08:37
«Τέλος τα ψέματα. Κλείστε τη ΒΙΑΛ τώρα», έγραφε το πανό που κρατούσαν οι ποδοσφαιριστές της Θύελλας Χαλκειούς και του Ατρόμητου Αγίου Γεωργίου, χθες το απόγευμα, λίγο πριν την έναρξη του μεταξύ τους αγώνα για την Α’ Κατηγορία, στο γήπεδο των Θυμιανών

Ο Κανάρης ήταν ο νικητής του ντέρμπι της 3ης αγωνιστικής στην Α’ Κατηγορία. Οι πρωταθλητές Χίου στα Νένητα επικράτησαν με 1-0 του δευτεραθλητή Ποσειδώνα Καρδαμύλων. Έτσι συνεχίζουν να έχουν το απόλυτο στην διοργάνωση και μαζί με τον ΑΠΟ Χίου οδηγούνε την κούρσα στον βαθμολογικό πίνακα.
Στις λεπτομέρειες και στις καθυστερήσεις κρίθηκε το ντέρμπι στα Νένητα όπου έγινε ένα πολύ δυνατό παιχνίδι. Στο 95’ ο Νίκος Ζαμπετάκης με κεφαλιά, μετά από κόρνερ του Ζεράι, πέτυχε το νικητήριο τέρμα για τους πρωταθλητές Χίου. Ο Ποσειδών είχε δοκάρι με τον Σταματελόπουλο (44’) ενώ από το 71ο λεπτό έπαιζε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Μαγγίνα με 2η κίτρινη κάρτα.
Καλύτερος σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης ο ΑΠΟ Χίου νίκησε με 2-0 εκτός έδρας το Πανεπιστήμιο. Οι νικητές, μαζί με τον Κανάρη, είναι στην 1η θέση της κατάταξης. Στο 2ο λεπτό ο Μελέκος άνοιξε το σκορ και στην επανάληψη ο Τρομπούκης διπλασίασε τα τέρματα για τον ΑΠΟ Χίου. Οι δύο ομάδες τελείωσαν το παιχνίδι με 10 παίκτες αφού στο 90’ αποβλήθηκαν οι Περπυράκης για το Πανεπιστήμιο και Μπαλίου για τον ΑΠΟ Χίου.
Δυνατό παιχνίδι αλλά με μέτριο θέαμα και λίγες φάσεις είχαμε στο Δαφνώνα, όπου η Δάφνη αναδείχθηκε ισόπαλη 0-0 με τη Μικρασιατική. Οι γηπεδούχοι διαμαρτύρονται για την ακύρωση γκολ με τον Φόρσο μετά από υπόδειξη για οφσάιντ στο 2ο μέρος, ενώ ζήτησαν και πέναλτι σε ανατροπή του Εξαδάχτυλου από τον Κανάριο.
Στα Θυμιανά, χθες το απόγευμα, στη μετριότητα κινήθηκαν η Θύελλα Χαλκειούς με τον Ατρόμητο Αγίου Γεωργίου σε ένα παιχνίδι που τελείωσε επίσης 0-0, με πολύ λίγες καλές στιγμές. Στα αξιοσημείωτα ότι πριν την έναρξη της συνάντησης οι ποδοσφαιριστές των ομάδων σε πανό που κρατούσαν έστειλαν το δικό τους μήνυμα για την κατάσταση που επικρατεί με τους πρόσφυγες στην π. ΒΙΑΛ. «Τέλος τα ψέματα. Κλείστε τη ΒΙΑΛ τώρα», έγραφε το πανό που είχαν οι παίκτες των δύο συγκροτημάτων από τα Καμπόχωρα.
Ο Βαρβασιακός πήρε τον πρώτο του βαθμό στο πρωτάθλημα, αφού απέσπασε ισοπαλία 2-2 στο γήπεδο των Θυμιανών, το Σάββατο, από τον Κυπελλούχο Ηρακλή. Με πέναλτι στο 38’ ο Βασιλάκης έκανε το 1-0 ενώ στο 55’ ο Κοκοκύρης πέτυχε το 2-0. Με απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Λαγκώνα ο Βαρβασιακός στο 65’ μείωσε σε 2-1 και στο 94’ ο Μουστρίδης διαμόρφωσε το τελικό 2-2.
Το Σάββατο στο Δημοτικό Στάδιο Χίου οι νεοφώτιστες ομάδες της Α’ Κατηγορίας, Φάρκαινα και Πανοινούσσιος, παρουσίασαν καλό θέαμα στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης που τελείωσε επίσης ισόπαλη με 1-1. Στο 75’ ο Καραντάκης με προβολή έκανε το 1-0 και στο 80’ ο Ζώης με σουτ ισοφάρισε σε 1-1.
Αξίζει να σημειωθεί ότι σε έξι παιχνίδια σημειώθηκαν μόλις εννέα τέρματα. Σε δύο είχαμε νικητή ενώ στα υπόλοιπα οι αντίπαλοι μοιράστηκαν τους βαθμούς.
Συνοπτικά τα αποτελέσματα (3η αγωνιστική): Φάρκαινα-Πανοινούσσιος: 1-1, Ηρακλής Θυμιανών-Βαρβασιακός: 2-2, Πανεπιστήμιο-ΑΠΟ Χίου: 0-2, Κανάρης-Ποσειδών Καρδαμύλων: 1-0, Θύελλα Χαλκειούς-Ατρόμητος Αγίου Γεωργίου: 0-0, Δάφνη-Μικρασιατική: 0-0.
Η βαθμολογία: 1) Κανάρης 9 βαθμοί, 2) ΑΠΟ Χίου 9, 3) Ποσειδών Καρδαμύλων 6, 4) Δάφνη 4, 5) Ηρακλής Θυμιανών 4, 6) Θύελλα Χαλκειούς 4, 7) Ατρόμητος Αγ. Γεωργίου 4, 8) Πανοινούσσιος 4, 9) Μικρασιατική 2, 10) Φάρκαινα 1, 11) Βαρβασιακός 1, 12) Πανεπιστήμιο 0.