Χίος, Τετάρτη 29 Ιανουαρίου

Τα αποτελέσματα της τελικής φάσης των αγώνων στίβου των Δημοτικών Σχολείων

ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΑ 10 ΙΟΥΝΙΟΥ 2019 ΣΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΤΑΔΙΟ ΧΙΟΥ
Δείτε το ΒίντεοΔείτε τις Φωτογραφίες
Τρί, 11/06/2019 - 13:47
Από την τελική φάση των αγώνων στίβου Δημοτικών Σχολείων στις 10/6/19

Πραγματοποιήθηκε χθες το πρωί, στο Δημοτικό Στάδιο Χίου, με ιδιαίτερη οργανωτική και αγωνιστική επιτυχία, η τελική φάση των σχολικών αγώνων στίβου των Δημοτικών Σχολείων του Νομού Χίου.

Οι αγώνες συνδιοργανώθηκαν από την Ένωση Αθλητικών Σωματείων "ΣΕΓΑΣ Χίου - Σάμου" και τη Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Χίου, σε συνεργασία με την Περιφέρεια Βορείου Αιγαίου, υπό την αιγίδα της Ιεράς Μητρόπολης Χίου.

Συμμετείχαν 92 μαθητές και μαθήτριες από 21 σχολεία του νομού σε 12 αγωνίσματα (10 ατομικά και 2 σκυταλοδρομίες).

Τους αγώνες παρακολούθησε ο Σεβασμιότατος Μητροπολίτης κ. Μάρκος, ο εντεταλμένος Περιφερειακός Σύμβουλος, Κώστας Παπαδόπουλος, ο διευθυντής της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Χίου Αριστείδης Κελεπερτζής, ο πρόεδρος των Σχολικών Επιτροπών, Αλέκος Αντωνίου, το Δ.Σ της ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Χίου - Σάμου, καθώς και εκπαιδευτικοί, γονείς, μαθητές και μαθήτριες από τα σχολεία του νομού μας.

Κατά τη διάρκεια των αγώνων τιμήθηκαν με αναμνηστική πλακέτα για την προσφορά τους στον κλασικό αθλητισμό: η Περιφερειάρχης Χριστιάνα Καλογήρου, ο Ταξίαρχος Σταύρος Παπασταθόπουλος, ο Διευθυντής της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Αριστείδης Κελεπερτζής και ο Εντεταλμένος Περιφερειακός Σύμβουλος Κώστας Παπαδόπουλος.

Αναλυτικά τα απτελέσματα έχουν ως εξής:

Στα κορίτσια:

Στα αγόρια:

Από την τελική φάση των αγώνων στίβου Δημοτικών Σχολείων στις 10/6/19
Από την τελική φάση των αγώνων στίβου Δημοτικών Σχολείων στις 10/6/19
Από την τελική φάση των αγώνων στίβου Δημοτικών Σχολείων στις 10/6/19

Σχετικά Άρθρα

ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΠΟΛΟ ΝΕΩΝ ΑΝΔΡΩΝ
Δευ, 13/01/2020 - 15:46
Ο Ν.Ο. Χίου/AstraAirlines θα πάρει μέρος στο τουρνουά του ΣΕΔΥ

Ολοκληρώθηκε την Κυριακή 12 Ιανουαρίου 2020 η πρώτη φάση του πανελληνίου πρωταθλήματος πόλο Νέων Ανδρών, στην οποία μετείχαν από τη Χίο οι ομάδες του ΝΟΧ και της ΠΕΚΕΒ.

Ο ΝΟΧ πήρε μέρος στον πρώτο όμιλο Αττικής και προκρίθηκε αήττητος στην επόμενη φάση, κερδίζοντας όλους τους αντιπάλους του. Νίκησε το Παλαιό Φάληρο με 6-4, το Νηρέα Γέρακα με 10-5, την Τρίαινα Βούλας με 26-5 και την ΑΕΚ με 19-9.

Η Βαθμολογία του α' ομίλου:

1. Ν.Ο. Χίου               12

2. Παλαιό Φάληρο     9

3. Νηρέας Γέρακα      6

4. ΑΕΚ                          3

................................

5. Τρίαινα Βούλας     0

Ο Ν.Ο. Χίου αγωνίστηκε με τους: Καρακούρος Ιωάννης, Γιαννάρας Ιωάννης, Κούτης Σταμάτης, Μαρουλάς Μάρκος, Μόκκας Κωνσταντίνος, Φραγκιαδούλης Αργύρης, Σφηκάκης Αντώνης, Αλάτσης Παναγιώτης, Γκίλλας Νικόλαος, Παπαγεωργάκης Δημήτριος, Γδύσης Αθανάσιος, , Καρακούρος Μιχαήλ, Σπανογίαννης Κωνσταντίνος , Λαγκώνας Νικόλαος,, Παπαδάτος Αλέξανδρος, Παπαδάτος Μιχαήλ, Μπαρτζιώκας Δημήτριος.

Προπονητής της ομάδας των Νέων Ανδρών του ΝΟΧ είναι ο Γιώργος Ντόσκας και έφορος ο Πρόεδρος του ΝΟΧ, Δημήτρης Σκαπινάκης.

Η ΠΕΚΕΒ πήρε μέρος στο 2ο όμιλο Αττικής, αλλά δεν μπόρεσε να σημειώσει κάποια νίκη στα 4 παιχνίδια που έδωσε κι έτσι αποκλείστηκε από τη συνέχεια της διοργάνωσης. Έχασε από τον Εθνικό Πειραιά με 21-2, από τον Γ.Σ. Ηλιούπολης με 18-9, από τον Απόλλωνα Σμύρνης με 17-7 και από τον Ηλυσιακό με 19-2.

Η Βαθμολογία του β' ομίλου:

1. Απόλλων Σμύρνης            9 (3 αγ.)

2. Ηλυσιακός                         9 (4 αγ.)

3. Εθνικός Πειραιά               6 (3 αγ.)

4. ΓΣ Ηλιούπολης                 3 (4 αγ.)

...............................................

5. ΠΕΚΕΒ                               0 (4 αγ.)

Το παιχνίδι Απόλλωνα Σμύρνης - Εθνικού Πειραιά, δεν έγινε την Κυριακή το βράδυ στο κολυμβητήριο της Ηλιούπολης και αναβλήθηκε για μία από τις προσεχείς ημέρες (σύμφωνα με τους υπεύθυνους έπρεπε να κλείσει η πισίνα), αλλά δεν επηρεάζει την υπόθεση πρόκριση, παρά μόνο την τελική κατάταξη στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας.

Έτσι οι 22 που έχουν σφραγίσει ήδη τα εισιτήρια πρόκρισης είναι οι: Ν.Ο. Χίου, Παλαιό Φάληρο, Νηρέας Γέρακα, ΑΕΚ (από τον Α΄Όμιλο Αττικής), Απόλλων Σμύρνης, Ηλυσιακός, Εθνικός Πειραιά, Γ.Σ. Ηλιούπολης (από τον Β΄Όμιλο Αττικής), Γ.Σ. Περιστερίου, Α.Ε. Χαϊδαρίου, Μίλων, Νηρέας Χαλανδρίου (από τον Γ΄Όμιλο Αττικής), ΠΑΟΚ, ΟΦΘ, Πανσερραϊκός, Πύρρος Ιωαννίνων (από τον Όμιλο Θεσσαλονίκης), Ολυμπιακός, ΟΥΚ Βόλου, Νηρέας Λαμίας (από τον Όμιλο Βόλου), Ν.Ο. Βουλιαγμένης, Παναθηναϊκός, Ν.Ε. Πατρών (από τον Όμιλο Πάτρας). Οι αγώνες της β' φάσης θα γίνουν 6-8/3/2020.