Χίος, Παρασκευή 24 Ιανουαρίου

Τη 2η θέση στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ανοιχτής θαλάσσης κατέκτησε το Code Zero MASTIHASHOP

Δείτε τις Φωτογραφίες
Δευ, 06/08/2018 - 07:53
Το πλήρωμα του Code Zero MASTIHASHOP που κατέλαβε τη 2η θέση στο Πανελλήνιο Πρωτ/μα 2018

Σπουδαία διάκριση για το χιώτικο σκάφος Code Zero MASTIHASHOP στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ιστιοπλοΐας Ανοιχτής Θαλάσσης. Κατέκτησε τη 2η θέση στη διοργάνωση που έγινε στη θαλάσσια περιοχή του Πόρτο Καρράς της Χαλκιδικής και πραγματοποιήθηκε παράλληλα με το Κύπελλο Βορείου Αιγαίου.

Αξίζει να σημειωθεί ότι μετά από δύο χρόνια το συγκεκριμένο σκάφος με κυβερνήτη τον Μιχάλη Μπελέγρη και τρέχοντας για λογαριασμό του Ν.Ο. Χίου βρέθηκε και πάλι στην κορυφή του Πανελληνίου Πρωταθλήματος. Το 2016 είχε τερματίσει στην 3η θέση και το 2014 ήταν και πάλι στη 2η θέση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος.

Συνολικά στο Πόρτο Καρράς έγιναν 7 ιστιοδρομίες, 2 παράκτιες και 5 τεχνικές (όρτσα πρίμα). Το χιώτικο σκάφος τερμάτισε τέσσερεις φορές στη 2η θέση, μία φορά πήρε την 3η θέση και από μία φορά ήταν στην 4η και στην 7η θέση.

Η τελική κατάταξη στην κατηγορία ORC A’: 1) ELLINIXX-TRATA με κυβερνήτη τον Στέργιο Λεονταρίδη (Ν.Ο. Θεσσαλονίκης), 2) CODE ZERO MASTIHASHOP με κυβερνήτη τον Μιχάλη Μπελέγρη (Ν.Ο. Χίου), 3) EX-OFFICIO με κυβερνήτες τον Γιώργο Πετρόχειλο και τον Θοδωρή Τσουλφά (Ν.Ο. Ελλάδος).

Το πλήρωμα του σκάφους του ΝΟΧ που σημείωσε αυτή τη μεγάλη διάκριση αποτελούσαν οι: Μιχάλης Μπελέγρης (κυβερνήτης), Παύλος Γανιάρης, Αλεξία Παπαδοπούλου, Λουκάς Σίμος, Λίζα Διαμαντάκη, Βίκυ Λιούμη, Δημήτρης Τέττερης, Νίκος Τζιρίμης, Γιώργος Μπουσές και Βαγγέλης Καφετζιράκης.

Το Code Zero MASTIHASHOP

Σχετικά Άρθρα

ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΠΟΛΟ ΝΕΩΝ ΑΝΔΡΩΝ
Δευ, 13/01/2020 - 15:46
Ο Ν.Ο. Χίου/AstraAirlines θα πάρει μέρος στο τουρνουά του ΣΕΔΥ

Ολοκληρώθηκε την Κυριακή 12 Ιανουαρίου 2020 η πρώτη φάση του πανελληνίου πρωταθλήματος πόλο Νέων Ανδρών, στην οποία μετείχαν από τη Χίο οι ομάδες του ΝΟΧ και της ΠΕΚΕΒ.

Ο ΝΟΧ πήρε μέρος στον πρώτο όμιλο Αττικής και προκρίθηκε αήττητος στην επόμενη φάση, κερδίζοντας όλους τους αντιπάλους του. Νίκησε το Παλαιό Φάληρο με 6-4, το Νηρέα Γέρακα με 10-5, την Τρίαινα Βούλας με 26-5 και την ΑΕΚ με 19-9.

Η Βαθμολογία του α' ομίλου:

1. Ν.Ο. Χίου               12

2. Παλαιό Φάληρο     9

3. Νηρέας Γέρακα      6

4. ΑΕΚ                          3

................................

5. Τρίαινα Βούλας     0

Ο Ν.Ο. Χίου αγωνίστηκε με τους: Καρακούρος Ιωάννης, Γιαννάρας Ιωάννης, Κούτης Σταμάτης, Μαρουλάς Μάρκος, Μόκκας Κωνσταντίνος, Φραγκιαδούλης Αργύρης, Σφηκάκης Αντώνης, Αλάτσης Παναγιώτης, Γκίλλας Νικόλαος, Παπαγεωργάκης Δημήτριος, Γδύσης Αθανάσιος, , Καρακούρος Μιχαήλ, Σπανογίαννης Κωνσταντίνος , Λαγκώνας Νικόλαος,, Παπαδάτος Αλέξανδρος, Παπαδάτος Μιχαήλ, Μπαρτζιώκας Δημήτριος.

Προπονητής της ομάδας των Νέων Ανδρών του ΝΟΧ είναι ο Γιώργος Ντόσκας και έφορος ο Πρόεδρος του ΝΟΧ, Δημήτρης Σκαπινάκης.

Η ΠΕΚΕΒ πήρε μέρος στο 2ο όμιλο Αττικής, αλλά δεν μπόρεσε να σημειώσει κάποια νίκη στα 4 παιχνίδια που έδωσε κι έτσι αποκλείστηκε από τη συνέχεια της διοργάνωσης. Έχασε από τον Εθνικό Πειραιά με 21-2, από τον Γ.Σ. Ηλιούπολης με 18-9, από τον Απόλλωνα Σμύρνης με 17-7 και από τον Ηλυσιακό με 19-2.

Η Βαθμολογία του β' ομίλου:

1. Απόλλων Σμύρνης            9 (3 αγ.)

2. Ηλυσιακός                         9 (4 αγ.)

3. Εθνικός Πειραιά               6 (3 αγ.)

4. ΓΣ Ηλιούπολης                 3 (4 αγ.)

...............................................

5. ΠΕΚΕΒ                               0 (4 αγ.)

Το παιχνίδι Απόλλωνα Σμύρνης - Εθνικού Πειραιά, δεν έγινε την Κυριακή το βράδυ στο κολυμβητήριο της Ηλιούπολης και αναβλήθηκε για μία από τις προσεχείς ημέρες (σύμφωνα με τους υπεύθυνους έπρεπε να κλείσει η πισίνα), αλλά δεν επηρεάζει την υπόθεση πρόκριση, παρά μόνο την τελική κατάταξη στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας.

Έτσι οι 22 που έχουν σφραγίσει ήδη τα εισιτήρια πρόκρισης είναι οι: Ν.Ο. Χίου, Παλαιό Φάληρο, Νηρέας Γέρακα, ΑΕΚ (από τον Α΄Όμιλο Αττικής), Απόλλων Σμύρνης, Ηλυσιακός, Εθνικός Πειραιά, Γ.Σ. Ηλιούπολης (από τον Β΄Όμιλο Αττικής), Γ.Σ. Περιστερίου, Α.Ε. Χαϊδαρίου, Μίλων, Νηρέας Χαλανδρίου (από τον Γ΄Όμιλο Αττικής), ΠΑΟΚ, ΟΦΘ, Πανσερραϊκός, Πύρρος Ιωαννίνων (από τον Όμιλο Θεσσαλονίκης), Ολυμπιακός, ΟΥΚ Βόλου, Νηρέας Λαμίας (από τον Όμιλο Βόλου), Ν.Ο. Βουλιαγμένης, Παναθηναϊκός, Ν.Ε. Πατρών (από τον Όμιλο Πάτρας). Οι αγώνες της β' φάσης θα γίνουν 6-8/3/2020.