Άνετα πέρασε ο Κανάρης από τον Αγ. Γιώργη Συκούση - επεισοδιακή νίκη για τον ΑΠΟ Χίου

Δευ, 16/10/2017 - 09:29
Στιγμιότυπο από την νίκη του Πανοινούσσιου στην έδρα του με 3-2 επί του Πανεπιστημίου. Ο Ζώης (διακρίνεται δεξιά) μόλις έχει σκοράρει σημειώνοντας το 3-1 και πανηγυρίζει μαζί με τους συμπαίκτες του Ελέζι, Παντελιδάκη, Πιπερίδη. Φωτό: σελίδα facebook/PANOINOUSSIOS F.C.

Ο Κανάρης και ο ΑΠΟ Χίου συνεχίζουν να οδηγούν την κούρσα στην κατάταξη της Α’ Κατηγορίας Χίου στο ποδόσφαιρο και μετά την 4η αγωνιστική που εξελίχθηκε το σαββατοκύριακο 14-15/10/17.
Ο πρωταθλητής Χίου είχε νικηφόρο πέρασμα από τον Άγιο Γιώργη Συκούση επικρατώντας με 3-0 του τοπικού Ατρόμητου, ύστερα από πολύ καλή εμφάνιση. Ο Κωστάλας (37’), ο Σεζένιας (39’) και ο Βασιλάκης (82’) σημείωσαν τα τρία τέρματα για τον Κανάρη.
Στο Δημοτικό Στάδιο Χίου, σε έναν επεισοδιακό αγώνα, ο ΑΠΟ Χίου νίκησε με 1-0 τον Ποσειδώνα Καρδαμύλων. Οι γηπεδούχοι ήταν επικίνδυνοι στις αντεπιθέσεις ενώ πρόσεξαν πολύ την αμυντική τους λειτουργία απέναντι στον Ποσειδώνα που δεν ήταν καλός και παρουσιάστηκε φλύαρος στην κυκλοφορία της μπάλας.
Το νικητήριο γκολ για τον ΑΠΟ Χίου σημείωσε στο 10’ με κεφαλιά ο Δάνδουλας. Στο 85’ ο Ποσειδών κέρδισε πέναλτι που δόθηκε σε χέρι του Παπαγεωργίου. Το εκτέλεσε ο Κλήμης στέλνοντας την μπάλα άουτ.
Στο 75’ είχαμε για 10 λεπτά διακοπή του αγώνα, όταν συνεπλάκησαν μπροστά από τον πάγκο του Ποσειδώνα, ο τερματοφύλακας του ΑΠΟ Χίου, Μονιούδης, που είχε περάσει αλλαγή, με τον παράγοντα του Ποσειδώνα Σταμάτη Μπουλά. Ακολούθησε σύρραξη στην οποία πήραν μέρος και άλλοι παίκτες από τις δύο ομάδες. Ο διαιτητής Τζαμουτζαντώνης απέβαλε τους Μονιούδη, Γεωργούλη, Βενέτο από τους γηπεδούχους και τον Νησιώτη από τον Ποσειδώνα. Λίγο αργότερα στο 77’ με 2η κίτρινη κάρτα αποβλήθηκε για σκληρό μαρκάρισμα ο Δαλακώνης των φιλοξενούμενων.
Μετά από ένα καλό παιχνίδι στο Δαφνώνα η τοπική Δάφνη με 2-1 κέρδισε τον Ηρακλή Θυμιανών. Με πλασέ ο Καρανικόλας έκανε το 1-0 στο 15’. Ο Β. Βασιλάκης με σουτ ισοφάρισε σε 1-1 στο 46’ ενώ στο 55’ ο Φόρσος διαμόρφωσε το τελικό 2-1. Ο Ηρακλής είχε δοκάρι στο 45’ με τον Αφενδή.
Στις καθυστερήσεις η Μικρασιατική κατάφερε να πάρει ένα σπουδαίο τρίποντο. Η ομάδα του Στέφανου Παπαθεοδώρου με 3-2 κέρδισε τη Φάρκαινα, σε ένα παιχνίδι όπου ανέβασε την απόδοσή της μετά το 60’, εκμεταλλευόμενη παράλληλα την κούραση που έβγαλαν οι παίκτες της Φάρκαινας στα τελευταία λεπτά.
Ο Καραντάκης στο 36’ πέτυχε το 0-1 για τους φιλοξενούμενους ενώ στο 58’ ο Χατζηλάμπρου διπλασίασε τα τέρματα για τη Φάρκαινα. Στο 72’ ο Γαλάτουλας μείωσε σε 1-2 και στο 85’ ο Μίμαρος έκανε το 2-2. Στο 92’ ο Φαφαλιός διαμόρφωσε το τελικό 3-2.
Στις Οινούσσες ο Πανοινούσσιος ήταν καλύτερος και δίκαια κέρδισε με 3-2 το Πανεπιστήμιο. Στο 6’ ο Ζώης πέτυχε το 1-0 και στο 12’ ο Πιπερίδης με κεφαλιά σημείωσε το 2-0. Με τον Μαμαρέλη στο 35’ μείωσαν οι φοιτητές σε 2-1, όμως στο 37’ ο Ζώης πέτυχε το 3-1. Ο Βαβάτσικος στο 83’ διαμόρφωσε το τελικό 3-2. Ο Πανοινούσσιος αγωνιζόταν από το 60’ με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Ζορμπά (2η κίτρινη).
Ο Βαρβασιακός αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 με τη Θύελλα Χαλκειούς, με τις δύο ομάδες πλέον να έχουν από δύο ισοπαλίες στο νέο πρωτάθλημα. Στο 18’ ο Δαραλιώτης έκανε το 0-1 για τη μέτρια Θύελλα, ενώ στο 22’ ο Μετόζης ισοφάρισε σε 1-1 για τον μαχητικό Βαρβασιακό. Από το 79ο λεπτό ο Βαρβασιακός έπαιζε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Βλάση (2η κίτρινη).