ΔΑΦΝΗ-ΚΑΝΑΡΗΣ 0-1: Μεγάλη απόδραση με τον πρώην… κάπτεν!

Δείτε το Βίντεο
Δευ, 10/04/2017 - 16:57
Ο πρώην αρχηγός της Δάφνης, Κώστας Σεζένιας, σκόραρε μέσα στον Δαφνώνα και οδήγησε τον Κανάρη σε μια σπουδαία νίκη στην Α’ Κατηγορία. Φωτό: www.chiosportsphotos.blogspot.gr

ΜΕΓΑΛΗ νίκη πέτυχε ο Κανάρης με σκορ 1-0 μέσα στο Δαφνώνα επί της τοπικής Δάφνης το απόγευμα της Κυριακής, στο ντέρμπι της 24ης αγωνιστικής.

Ο Κανάρης, που αγωνίζεται για την 1η θέση, ήταν σε όλο το διάστημα καλύτερος, κυρίως όμως στο πρώτο μέρος, όπου είχε πάρα πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας, πίεσε πάρα πολύ τη Δάφνη, συνδύασε το θέαμα με καλές φάσεις αλλά δεν μπόρεσε να κάνει αρκετές τελικές.

Η Δάφνη αμύνθηκε σωστά, περιόρισε την επιθετικότητα του αντιπάλου της, αλλά μπροστά έχει μόνο τον Φόρσο ο οποίος δεν μπορούσε να κάνει πάρα πολλά πράγματα. Παρά το γεγονός λοιπόν ότι είδαμε όμορφο ποδόσφαιρο από τους φιλοξενούμενους του Μανώλη Παπαδόπουλου δεν μπόρεσαν να καταβάλουν την καλοστημένη άμυνα της ομάδας του Γιάννη Λαγούδη.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τη Δάφνη να έχει μεγάλες ευκαιρίες κυρίως με το Φόρσο που εκμεταλλεύτηκε μεγάλες μπαλιές από την άμυνα της ομάδας του και είδε τους αντίπαλους αμυντικός να κάνουν πολλά λάθη.

Ο Μανώλης Παπαδόπουλος έκανε γρήγορα αλλαγές για να διορθώσει τα πράγματα και μετά το 60’ ο Κανάρης πήρε και πάλι πρωτοβουλία. Ο Δαφνώνας έκανε κι αυτός τις αλλαγές του στο 71’ για να φρεσκάρει την ομάδα του να έχει τρεξίματα και να κρατήσει το ισόπαλο αποτέλεσμα και το κράταγε έως το 81’ όταν ο τερματοφύλακάς του, Ξηνταριανός ,που ήταν σε λάθος θέση νικήθηκε από το κεφάλι του Κώστα Σεζένια, ο οποίος ήταν για πολλά χρόνια αρχηγός του Δαφνώνα και τώρα «πλήγωσε» την πρώην ομάδα του, δίνοντας στον Κανάρη ένα σπουδαίο τρίποντο.

Καλή η διαιτησία των Λιβανίδη, Μαντούβαλου και Τσούχλη.

ΔΑΦΝΗ: Ξηνταριανός, ΒΑΛΕΤΑΣ, ΝΑΡΛΙΑΝ, Συρρής (82’ Καλογεράς), Μήτσουλας, Χατζημιχάλης, Κουιμάνης, Θεοδωρίδης (71’ Κούτσουρας), Χρυσινάς, ΦΟΡΣΟΣ, Μαμούνας (71’ Τσουχισβίλι).

ΚΑΝΑΡΗΣ: Κοττατής, ΣΚΟΥΦΑΛΟΣ, ΤΖΟΥΜΑΣ, Μετάξης, Σεζένιας, Χριστοφή, Βαϊντερλής (70’ Κάργατζης), Λέσι, ΖΕΡΑΪ, Κωστάλας (86’ Ρέππας), Κουφούδης (57’ Λουφάκης).

ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ

9’ όταν σε εκτέλεση κόρνερ του Κωστάλα από δεξιά ο Ζεράι πήρε την μπάλα, σέντραρε δυνατά αλλά έκοψε ο Ναρλιάν σε νέο κόρνερ.

20’ ο Ζεράι πλάγια αριστερά έκλεψε την μπάλα, από εκεί σούταρε, αλλά απέκρουσε εύκολα ο Ξηνταριανός.

25’ πάλι πλάγια αριστερά ο Κωστάλας έκλεψε την μπάλα από τον Μήτσουλα, οι γηπεδούχοι ζήτησαν φάουλ, δεν δόθηκε τίποτα, αλλά ο Συρρής πρόλαβε κι έκοψε τον Κωστάλα.

47’ από την άμυνά τους οι γηπεδούχοι, με εκτέλεση φάουλ του Μήτσουλα, έφεραν την μπάλα στην αντίπαλη περιοχή όπου μπερδεύτηκαν οι δύο κεντρικοί αμυντικοί. Ο Φόρσος έφυγε στην πλάτη τους, έκανε καλό κοντρόλ αλλά στο τετ α τετ που είχε έκανε κακό τελείωμα, με τον Κωττατή να αποκρούει.

56’ παρόμοια φάση ξανά με φάουλ του Μήτσουλα, με το Χριστοφή και το Μεταξή να μπερδεύονται, να φτάνει η μπάλα έξω από την περιοχή στο Φόρσο το σουτ όμως να αποκρούει ο τερματοφύλακας σε κόρνερ.

60’ ο Σεζένιας έπαιξε με τον Βαϊντερλή το 1-2, βρέθηκε με την μπάλα στη μικρή περιοχή αλλά έκανε κακό κοντρόλ κι ο Ξηνταριανός απέκρουσε.

66’ οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν πέναλτι του Συρρή στον Κωστάλα, με τον διαιτητή σωστά να συνεχίζει το παιχνίδι.

69’ σε εκτέλεση φάουλ του Κωστάλα ο Σεζένιας απείλησε με το κεφάλι, αλλά ο Ξηνταριανός απέκρουσε, ενώ είχε υποδειχτεί και σε θέση οφσάιντ.

81’ ο Ζεράι μέσα από την περιοχή δεξιά έκανε μια ψηλή σέντρα, ο Ξηνταριανός που είχε πάει για να κλείσει αριστερά στην εστία του βρέθηκε σε κακή θέση κι εύκολα ο Σεζένιας με το κεφάλι τον νίκησε κάνοντας το 0-1.

82’  η κάθετη μπαλιά του Λέσι βρήκε στην περιοχή το Ζεράι ο οποίος πλάσαρε ψηλά άουτ.

83’ γρήγορη εκτέλεση φάουλ του Κωστάλα στο κέντρο βρήκε το Λουφάκη έξω από την περιοχή και δεξιά του σουτ του όμως πέρασε λίγο άουτ.