Κυριαρχία της Θύελλας στο ντέρμπι της Α’ Κατηγορίας

ΜΕ 1-0 ΚΕΡΔΙΣΕ ΤΗ ΜΙΚΡΑΣΙΑΤΙΚΗ
Δείτε το ΒίντεοΔείτε τις Φωτογραφίες
Τετ, 28/11/2018 - 10:37
Η Θύελλα Χαλκειούς

Καλύτερη η Θύελλα Χαλκειούς σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, κατάφερε να φτάσει στην 4η επιτυχία της στο Πρωτάθλημα της Α’ Κατηγορίας, μετά τη νίκη της με 1-0 επί της Μικρασιατικής στο ντέρμπι της 7ης αγωνιστικής.

Η Μικρασιατική, που γνώρισε την πρώτη ήττα της στο Πρωτάθλημα, είχε μέτρια παρουσία σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης κάτι που προβλημάτισε τον τεχνικό της, Χριστόφορο Τσατσαρώνη.

Στο 6ο λεπτό ο Ανδρέας Μαρινάκης με προσωπική ενέργεια, υπέροχο δεξί σουτ, σημείωσε το 1-0. Η Θύελλα στο 73’ είχε και δοκάρι σε σουτ του Μαρινάκη.

Νικηφόρο πέρασμα από το Πυργί για τη Δάφνη, που μπόρεσε να φτάσει στην επιτυχία με 2-1 απέναντι στην τοπική ομάδα, με τέρμα που σημειώθηκε στο φινάλε της αναμέτρησης.

Και οι δύο ομάδες παρουσίασαν ένα πολύ καλό θέαμα. Στο 22’ ο Χατζηχριστοδούλου με πέναλτι άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους (1-0). Το πέναλτι δόθηκε σε ανατροπή του Στρατήγη από τον Γεωργούλη. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Ραπούσι με κεφαλιά, μετά από μπαλιά του Τσάνι, ισοφάρισε σε 1-1 για τον Δαφνώνα. Ο Χατζημιχάλης με κεφαλιά, μετά από εκτέλεση κόρνερ στο 90’ ,διαμόρφωσε το τελικό 1-2 στο γήπεδο του Πυργίου δίνοντας τη μεγάλη νίκη στη Δάφνη.

Εύκολα έφτασε στην 6η νίκη του στο Πρωτάθλημα ο πρωτοπόρος και αήττητος Ηρακλής Θυμιανών. Επικράτησε με 5-0 του Άτλαντα Νεοχωρίου, σε μία συνάντηση όπου εξασφάλισε το τρίποντο από το πρώτο 45λεπτο, όταν και προηγήθηκε με 4-0.

Στο 12’ ο Βασιλάκης με σουτ έξω από την περιοχή πέτυχε το 1-0. Ο Ζαμπετάκης με πλασέ από κοντά στο 26’ και ενώ προηγήθηκε σουτ του Βασιλάκη με την μπάλα να βρίσκει στο δοκάρι, διπλασίασε τα τέρματα για τον Ηρακλή. Στο 33’ ο Πουλιός με κοντινό πλασέ σημείωσε το 3-0. Τρία λεπτά αργότερα ο Ελευθερίου με κεφαλιά πέτυχε το 4ο τέρμα των γηπεδούχων. Στο 68’ ο Ελευθερίου, και πάλι με κεφαλιά μετά από κόρνερ του Βασιλάκη, διαμόρφωσε το τελικό 5-0.

Άνετα και ο Κανάρης πέρασε από το Δημοτικό Στάδιο Χίου, όπου κέρδισε με 4-0 εκτός έδρας τη Φάρκαινα. Οι πρωταθλητές, που σημείωσαν την 4η επιτυχία τους στη διοργάνωση (3ο συνεχόμενο τρίποντο), προηγήθηκαν στο 8ο λεπτό με τον Χριστοφή, ο οποίος από κοντά με κεφαλιά στη μικρή περιοχή έκανε το 1-0. Στο 36’ ο Βασιλάκης με πλασέ διπλασίασε τα τέρματα για τον Κανάρη. Με πέναλτι που εκτέλεσε στο 80’ ο Κοττατής έγινε το 3-0. Δόθηκε σε χέρι αμυντικού στην περιοχή μετά από κόρνερ του Σκούφαλου. Στο 85’ ο Φεγγουδάκης με πλασέ από την περιοχή έκανε το τελικό 4-0. Ο Κανάρης στο 61’ είχε οριζόντιο δοκάρι με τον Χριστοφή.

Χωρίς να πιάσει ιδιαίτερα καλή απόδοση ο Ποσειδών Καρδαμύλων νίκησε με 3-1 τον Λέοντα Αφροδισίων. Με πλασέ του Κλήμη στο 20’ έγινε το 1-0. Στο 30’ ο Παγώνης βγήκε στην πλάτη της άμυνας του Ποσειδώνα και με πλασέ έφερε το παιχνίδι στα ίσια (1-1). Ο Μπακογιώργης με πλασέ από τη μικρή περιοχή στο 38’ σημείωσε το 2-1. Στο 70’ με ατομική ενέργεια του Μαθιούδη και με διαγώνιο σουτ έγινε το τελικό 3-1. Ο Ποσειδών στο πρώτο 45λεπτο είχε δοκάρι με τον Μελέκο.

Ο Ατρόμητος ήταν καλύτερος στην επανάληψη και έφτασε στη νίκη με 1-0 επί του Ομήρου Καλλιμασιάς. Στο 80’ ο Νίκος Κρητικός που είχε περάσει αλλαγή στο 77ο λεπτό σκόραρε για τον Ατρόμητο, πετυχαίνοντας το 1-0 με σουτ έξω από την περιοχή. Ο Όμηρος στο 75’ έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Καρυώτη με απευθείας κόκκινη κάρτα για διαμαρτυρία.

Στιγμιότυπο από το νικηφόρο παιχνίδι του Ηρακλή με 5-0 επί του Άτλαντα Νεοχωρίου. Φωτό: www.iraklis1958.gr