Χίος, Κυριακή 16 Δεκεμβρίου

Νίκη παραμονής για ΒΑΟΛ

ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ 5/5 ΝΙΚΗΣΕ ΜΕ 62-58 ΤΑ ΧΑΝΙΑ ΚΑΙ ΠΑΡΕΜΕΙΝΕ ΣΤΗ Γ' ΕΘΝΙΚΗ ΤΩΝ ΑΝΔΡΩΝ!
Δευ, 07/05/2018 - 10:00
Οι παίκτες του ΒΑΟΛ, ένα κουβάρι, πανηγυρίζουν την παραμονή τους στη Γ' Εθνική, μετά τη νίκη τους επί των Χανίων

Ο ΒΑΟΛ έγραψε ιστορία στο χιώτικο μπάσκετ. Έγινε η πρώτη ομάδα του νησιού μας που κατάφερε να εξασφαλίσει την παρουσία της για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά στην Τρίτη Εθνική Κατηγορία.

Το συγκρότημα του Παντελή Βούλικα νίκησε με 62-58 τον Αθλητικό Όμιλο Καλαθοσφαίρισης Χανιά και έφτασε τις δέκα νίκες στο 2ο όμιλο του Νότου, εξασφαλίζοντας και μαθηματικά την παραμονή του, τρεις αγωνιστικές πριν το φινάλε του πρωταθλήματος.

Η χιώτικη ομάδα, παρά το άγχος που είχε, κατάφερε έστω και δύσκολα να φτάσει στην επιτυχία, με όπλο τη σοβαρότητα που έδειξε στα τελευταία λεπτά και τις λύσεις που βρήκε στην επιθετική της λειτουργία.

Ο Μπουμπάρης με 16 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ του ΒΑΟΛ, ενώ ακολούθησε ο Σουλίκας με 10 πόντους.

Για τα Χανιά ο Σαράντης με 22 πόντους και 4 τρίποντα ήταν ο πρώτος σκόρερ.

Στα άλλα παιχνίδια του 2ου ομίλου του Νότου είχαμε Πεντέλη-Έσπερος Καλλιθέας 74-70 στην παράταση (66-66 η κανονική διάρκεια),  Κρόνος Αγίου Δημητρίου-Άρης Νικαίας 88-81, ΟΦΗ-Λοκρός Αταλάντης 91-86, Νίκη Αμαρουσίου-Ερμής Σχηματαρίου 70-74 και Παναγίτσα Χαλκίδας-Έσπερος Λαμίας 78-73.

Στην κατάταξη προηγείται ο Έσπερος Καλλιθέας με 39 πόντους, ακολουθούν ο Έσπερος Λαμίας και η Πεντέλη από 38 βαθμούς.

Ο ΒΑΟΛ είναι στην 8η θέση με 32 βαθμούς.