Όταν δεν σκοράρεις εσύ... τα βάζουν οι άλλοι και κερδίζουν!

ΕΝΤΟΣ ΕΔΡΑΣ ΗΤΤΑ ΜΕ 2-0 ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΑΝΑΡΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΟ ΒΑΡΔΑΣ
Δευ, 19/10/2015 - 22:53
Οι παίκτες του Κανάρη πριν την έναρξη του αγώνα εμφανίστηκαν με μπλουζάκια που έγραφαν: «ΑΓΡΙ ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΓΡΗΓΟΡΑ ΚΟΝΤΑ ΜΑΣ», θέλοντας έτσι να στείλουν τις ευχές τους για περαστικά στον άτυχο συμπαίκτη τους Γιώργο Αγριμάκη, που τραυματίστηκε στην προηγούμενη αγωνιστική, στη Σπάρτη.

ΗΤΤΑ με σκορ 2-0 ήταν το αποτέλεσμα στο παιχνίδι του Κανάρη με τον ΠΑΟ Βάρδας το απόγευμα της Κυριακής στο Δημοτικό Στάδιο Χίου.

Η χιώτικη ομάδα προσπάθησε πολύ αλλά στάθηκε άτυχη και άστοχη στην τελική της προσπάθεια.

Δεν είχε να ζηλέψει τίποτα από την ιστορική ομάδα του ΠΑΟ Βάρδας, την έπαιξε στα ίσα, αλλά οι φιλοξενούμενοι μπόρεσαν να πετύχουν 2 τέρματα, ενώ αστοχήσαμε και από το σημείο του πέναλτι.

Ο ΠΑΟ Βάρδας, ομάδα μιας κωμόπολης του Νομού Ηλείας μεταξύ Πύργου και Πάτρας, με μεγάλη παράδοση στις Εθνικές Κατηγορίες, που ακόμα δεν είχε νικήσει ενώ είχε παίξει καλά τα προηγούμενα ματς, ευτύχησε εδώ να πετύχει 2 τέρματα και να πάρει τους 3 βαθμούς χωρίς να εντυπωσιάσει.

Το πρώτο γκολ ήταν πανέμορφο, ο σκόρερ πλάσαρε τον εξερχόμενο Κωττατή σε μια φονική αντεπίθεση. Το δεύτερο γκολ ήρθε από εκτέλεση κόρνερ, σε μια άτυχη στιγμή που η μπάλα δεν έφευγε από την περιοχή. Ο ΠΑΟ Βάρδας είχε κάποιες ακόμα ευκαιρίες μικρές, έδειξε πόσο σημαντική ήταν γι’ αυτόν η νίκη, αφού έκανε πάρα πολλές καθυστερήσεις για να κρατήσει το σκορ.

Τελικά ήταν ένα καλό παιχνίδι μεταξύ ομάδων που δεν είχαν μεγάλες διαφορές. Ο ΠΑΟ Βάρδας ευτύχισε να δει δύο - τρεις παίκτες να κάνουν σωστά τη δουλειά τους και εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες.

Ο Κανάρης παρά την προσπάθεια παικτών που ήταν αποσπασματική δεν μπόρεσε να βρει σκορ με περίπου ίδιες ευκαιρίες, φανερώνοντας κυρίως την απειρία του στην κατηγορία. Η συνέχεια του ανήκει, αφού κάθε παιχνίδι παρουσιάζεται καλύτερος και τότε θα μπορεί και καλά να παίζει όπως την Κυριακή και βαθμούς να παίρνει όπως τα προηγούμενα ματς.

Με παράπονα η διαιτησία των κυρίων Λέκα, Χαλβατζάκου Καρακελέ, ο πρώτος του συνδέσμου Λέσβου οι άλλοι του συνδέσμου Πειραιά.

Ο κόσμος ήταν αρκετός αλλά περιμέναμε περισσότερους και δεν πρέπει να απογοητεύεται από τα αποτελέσματα. Βλέπει μια ανταγωνιστική ομάδα που αν συνεχίσει να τη στηρίζει θα δει χαρές. Ο Κανάρης παρά τις δυσκολίες μπορεί να κάνει τη Χίο περήφανη.

ΚΑΝΑΡΗΣ: Κωττατής, Σκούφαλος (46’ Γκαμάγκας), Γρίγος, Μελέκος, ΓΙΟΒΑΝΑΚΗΣ, Χωρεψιμάς (46’ Βαϊντερλής), Ζεράι, ΣΕΖΕΝΙΑΣ, Ντάμπος (65’ Πουλάκης), Κωστάλας, ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΠΟΥΛΟΣ.

ΠΑΟ ΒΑΡΔΑΣ: Κωνσταντινόπουλος, Πολίτης Π., Αγουρίδης, ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ, Σιδέρης, Ανδριέλος, Πολίτης Γ., ΝΤΟΜΑΣ (87’ Παναγόπουλος), Γκάτσης (89’ Καζαντζής, Κωνσταντινίδης, Πολυχρόνης (77’ Αποστολόπουλος).

ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ

2’ ο Αλεξανδρόπουλος από αριστερά, μετά από εξαιρετική προσπάθεια, σέντραρε ο Κωστάλας, για λίγο δεν βρήκε την μπάλα.

2’ σε σέντρα από αριστερά ο Κωνσταντινίδης μέσα από την περιοχή και δεξιά σουτάρει ωραία αλλά αστοχεί.

18’ σε εκτέλεση κόρνερ από αριστερά ο Γρίγος στο δεύτερο δοκάρι και ο Ντάμπος μετά στο πρώτο με το κεφάλι δεν μπορούν να στείλουν τη μπάλα στα δίχτυα.

19’ φαρμακερή αντεπίθεση, η μπάλα φτάνει στον Κωνσταντινίδη έξω από την περιοχή και δεξιά ο οποίος με ψηλοκρεμαστό σουτ νικάει τον εξερχόμενο Κωττατή και κάνει το 0-1.

28’ ο Αλεξανδρόπουλος κάνει ωραία προσπάθεια που σταματάει στο χέρι του Κωνσταντινίδη, με το διαιτητή να δέχεται την υπόδειξη του α’ βοηθού του και να σφυρίζει πέναλτι.

29’ ο Ντάμπος κάνει μια κακή εκτέλεση κι έτσι ο Κωνσταντινόπουλος εύκολα αποκρούει.

32’ την προσπάθεια του Ζεράι μέσα στην περιοχή έρχεται να σταματήσει αρχικά ο Σιδέρης και να ολοκληρώσει ο τερματοφύλακας Κωνσταντινόπουλος.

38’ κεφαλιά του Ντόμα σταματά ο Κωττατής.

55’ η κεφαλιά του Νικολόπουλου σε σέντρα από αριστερά περνάει άουτ πάνω από τα δοκάρια.

56’ ο Νικολόπουλος μετά από ωραία προσπάθεια και κοντινό σουτ αστοχεί μέσα από την περιοχή.

60’ το σουτ του Κωνσταντινίδη σταματά στον συμπαίκτη του Ντόμα.

70’ ο Σεζένιας αφού έπαιξε το «ένα - δύο» με το Γκαμάγκα από το ύψος της μικρής περιοχής και αριστερά αστοχεί και αφήνει τόσους φιλάθλους αγάλματα μετά τη μεγάλη χαμένη ευκαιρία.

72’ ο Γκαμάγκας κινήθηκε παράλληλα με τη μεγάλη περιοχή, το σουτ του όμως σταμάτησε ο γκολκίπερ του ΠΑΟ.

75’ από λάθος η μπάλα έφτασε στον Π. Πολίτη που σωστά πλάσαρε, αλλά ο Κωττατής απόκρουσε.

81’ ο Γκάτσης βρέθηκε απέναντι από τον Κωττατή μέσα στην περιοχή, λίγο αριστερότερα από το πέναλτι, πλάσαρε ωραία αλλά ο Ηλίας απέκρουσε υπέροχα.

82’ στην εκτέλεση του κόρνερ η μπάλα έμεινε στην περιοχή, στρώθηκε στον Νικολόπουλο που από πλάγια αριστερά έκανε την κεφαλιά, κόντρα σε αμυντικό και στην επαναφορά η μπάλα του στρώθηκε και πάλι όπου με διαγώνιο σουτ έκανε το τελικό 0-2.

92’ ο Γιοβανάκης με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή είδε τη ρίζα του δεξιού δοκού του ΠΑΟ Βάρδας να του στερεί το γκολ.

Δηλώσεις προπονητών

Χρ. Τσατσαρώνης (Προπονητής Κανάρη):

«Είμαι ευχαριστημένος από την προσπάθεια, οι λεπτομέρειες κάνουν τη διαφορά. Παίζαμε με μία ομάδα 3 χρόνια στη Γ’ Εθνική κι αυτό δεν είναι τυχαίο. Εμάς από τα 11 παιδιά οι 9 έπαιζαν πέρσι τοπικό. Η διαφορά μας με πέρσι είναι ο Αλεξανδρόπουλος και ο Ντάμπος. Δεν έχουμε την πείρα, δεν ξέρουμε τη Γ’ Εθνική. Είχαμε ευκαιρίες, δεν βάλαμε τα γκολ, χάσαμε πέναλτι, φάγαμε ένα γκολ από το πουθενά. Η ομάδα δίνει και την ψυχή της όπως έχουμε πει, το 100%, και προσπαθούμε να είμαστε ανταγωνιστικοί.

Θα έρθουν και τα καλά αποτελέσματα. Θέλαμε και σήμερα τους 3 βαθμούς να μείνει αυτή η ομάδα από κάτω μας και να αφιερώναμε τη νίκη στον Αγριμάκη. Δεν τα καταφέραμε, είναι διπλή η στεναχώρια αλλά έτσι είναι η μπάλα. Σε κάποιο άλλο παιχνίδι θα είμαστε πιο τυχεροί. Ρισκάρουμε πολύ, αφήσαμε αμυντικό χαφ τον Κωστάλα και τον Σεζένια, παιδιά με επιθετικές τάσεις, δεν μπήκε το γκολ αλλά η Βάρδα έκανε μία ευκαιρία στο β’ ημίχρονο. Κάναμε κι εμείς ευκαιρίες, χάσαμε το πέναλτι, είχαμε δοκάρι, 2 τετ α τετ του Σεζένια δεν μπήκε το γκολ, τι να κάνουμε.

Συνεχίζουμε την προσπάθεια. Να μην απογοητευτεί ο κόσμος. Πάμε την επόμενη αγωνιστική στα Μέγαρα και ελπίζουμε να είμαστε πιο τυχεροί.»

Ηλίας Φωτόπουλος (προπονητής ΠΑΟ Βάρδας):

«Η νίκη μας ήταν πολύ δύσκολη, απέναντι σ’ έναν αξιόλογο αντίπαλο. Τον Κανάρη έτσι τον περίμενα, τον είχα παρακολουθήσει στη Ζάκυνθο με τον Α.Ο. Λεβάντε. Πιστεύω ότι ξεκινήσαμε καλά, προηγηθήκαμε. Στη φάση του πέναλτι αν ισοφάριζε ο Κανάρης το παιχνίδι θα ήταν διαφορετικό. Δεν ξέρω την εξέλιξη, αλλά διαφορετικό. Μπήκαμε στο β’ ημίχρονο, ελέγχαμε το παιχνίδι αλλά για δέκα περίπου λεπτά ο αντίπαλος μας πίεσε, έκανε κάποιες ευκαιρίες, είχαμε κάποιες και εμείς και τελικά σε μια αντεπίθεση κι αφού είχαμε χάσει ευκαιρίες να εδραιώσουμε τη νίκη, κάναμε το 0-2 και μετά τα πράγματα έγιναν πιο εύκολα για μας.

Να ευχηθώ καλή συνέχεια στον Κανάρη, περάσαμε ωραία 2 μέρες που είμαστε εδώ, στο φιλόξενο νησί σας και εύχομαι τα καλύτερα για όλους.

Ο στόχος της ομάδας είναι η παραμονή, η Βάρδα κάνει μία προσπάθεια με 4 - 5 έμπειρους και από εκεί και πέρα έχει παιδιά 19 - 20 χρόνων και μικρότερα.

Αν καταφέρουμε και σωθούμε φέτος του χρόνου τα πράγματα θα είναι καλύτερα. Είναι παίκτες μόνο από την περιοχή από Πάτρα μέχρι Πύργο.

Ο Κανάρης είναι καλή ομάδα, με αξιόλογους παίκτες και πιστεύω ότι οι ομάδες στη Χίο θα περάσουν πολύ δύσκολα. Ο κόσμος ήταν φανταστικός, δεσμευόμαστε και υποσχόμαστε ότι θα ανταποδώσουμε τη φιλοξενία στο 2ο γύρο.

Δύσκολα αλλά θα ξεχωρίσουν κάποιες ομάδες όπως ο Παναρκαδικός, η Καλαμάτα, η Σπάρτη, ο Αιολικός και ίσως και η Μανωλάδα, θα είναι οι 5 ομάδες που θα παλέψουν για τον τίτλο.

Εμείς θέλαμε πάρα πολύ τη νίκη και γι’ αυτό την πανηγυρίζουμε έξαλα. Παίζαμε πολύ καλά και χάνουμε στις λεπτομέρειες. Είχαμε 1 βαθμό. Το ταξίδι της επιστροφής θα είναι πολύ όμορφο».