Χίος, Τρίτη 28 Ιανουαρίου

Δύο πανελλήνια ρεκόρ από τον Παντελή Τουμάζο στην κολύμβηση

ΣΤΗ 13η ΔΙΕΘΝΗ ΚΟΛΥΜΒΗΤΙΚΗ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΑμεΑ «ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ 2019»
Τρί, 09/04/2019 - 14:09
Ο Παντελής Τουμάζος δεξιά, από παλαιότερους αγώνες στο πινγκ πονγκ, όπου επίσης διακρίνεται με τους Ίωνες

Δεκατέσσερα νέα πανελλήνια ρεκόρ, δύο εκ των οποίων από τον χιώτη αθλητή των Ιώνων Παντελή Τουμάζο, σημειώθηκαν κατά τη διάρκεια της 13ης Διεθνούς Κολυμβητικής Συνάντησης ΑμεΑ που διοργάνωσε η Εθνική Αθλητική Ομοσπονδία Ατόμων με Αναπηρίες σε συνεργασία με τον Σύλλογο Γονέων και Φίλων Αθλητών ΑμεΑ, υπό την αιγίδα του υπουργείου Εσωτερικών Μακεδονίας Θράκης και με τη στήριξη του Δήμου Εορδαίας. Στη διοργάνωση που φιλοξενήθηκε στο κολυμβητήριο της Πτολεμαΐδας, συμμετείχαν αθλητές και αθλήτριες από Σερβία, Ρουμανία, Βόρεια Μακεδονία, Βουλγαρία και φυσικά την Ελλάδα.

Ο Παντελής Τουμάζος κατέρριψε τα πανελλήνια ρεκόρ στα 100 μέτρα ύπτιο Ανδρών κατηγορίας S14 και στα 100 μ. πρόσθιο Ανδρών SΒ14, με επιδόσεις 1:28.19 και 1.30.82 αντίστοιχα.

Στους αγώνες συμμετείχε πετυχαίνοντας επίσης δύο πανελλήνια ρεκόρ και ο «χρυσός» Παραολυμπιονίκης του Ρίο, Δημοσθένης Μιχαλεντζάκης.

Συνοπτικά τα νέα πανελλήνια ρεκόρ:

50 μ. ελεύθερο ανδρών S8: Δημοσθένης Μιχαλεντζάκης (Ηρόδικος) 27.32

50 μ. ελεύθερο γυναικών S10: Νίκη Παταρίδου (Ηρόδικος) 30.85

50 μ. ελεύθερο γυναικών S13: Ευαγγελία Χρυσούλα Χιώτη (Ζωοδόχος Πηγή) 29.19

100 μ. ύπτιο ανδρών S6: Αντώνης Παυλακέλης (Τυρταίος) 1:58.29

100 μ. ύπτιο ανδρών S14: Παντελής Τουμάζος (Ίωνες Χίου) 1:28.19

100 μ. ύπτιο γυναικών S7: Μαρία Κυριακίδου (Κότινος) 1:55.92

100 μ. πεταλούδα ανδρών S10: Ραφαήλ Γαβριήλ Μαλαδάκης (Κότινος) 1:25.59

50 μ. ύπτιο ανδρών S7: Αλέξανδρος Λέργιος (Ηρόδικος) 54.78

50 μ. πεταλούδα γυναικών S7: Μαρία Κυριακίδου (Κότινος) 59.76

100 μ. πρόσθιο ανδρών SB14: Παντελής Τουμάζος (Ίωνες Χίου) 1.30.82

100 μ. πρόσθιο γυναικών SB5: Μαρία Τσάκωνα (Σπάρτακος) 2.09.74

100 μ. ελεύθερο ανδρών S8: Δημοσθένης Μιχαλεντζάκης (Ηρόδικος) 59.72

100 μ. ελεύθερο γυναικών S7: Μαρία Κυριακίδου (Κότινος) 1:41.43

100 μ. ελεύθερο γυναικών S10: Νίκη Παταρίδου (Ηρόδικος) 1.12.15

Τους αγώνες τίμησαν με την παρουσία τους και προέβησαν σε απονομές οι: Ο αντιπεριφερειάρχης Π.Ε. Κοζάνης Παναγιώτης Πλακεντάς, Χάρης Καραγκιοζίδης Πρόεδρος του Συλλόγου Γονέων και Φίλων Αθλητών ΑμεΑ, ο εκπρόσωπος της Εθνικής Αθλητικής Ομοσπονδίας ΑμεΑ και της Ελληνικής Παραολυμπιακής Επιτροπής κ. Γιάννης Βατικιώτης, οι αντιδήμαρχοι Στάθης Κατσιίδης και Δημήτρης Πολυχρονίδης, ο αντιπεριφερειάρχης Π.Ε. Κοζάνης Παναγιώτης Πλακεντάς, ο πρόεδρος του ΚΕΚ Αμέα Εορδαίας και Περιφερειακός Σύμβουλος Παναγιώτης Στεργιούλης, ο περιφερειακός σύμβουλος Δημήτρης Καρακασίδης καθώς και ο Δημοτικός Σύμβουλος Φώτης Ιορδανίδης.

Σχετικά Άρθρα

ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΠΟΛΟ ΝΕΩΝ ΑΝΔΡΩΝ
Δευ, 13/01/2020 - 15:46
Ο Ν.Ο. Χίου/AstraAirlines θα πάρει μέρος στο τουρνουά του ΣΕΔΥ

Ολοκληρώθηκε την Κυριακή 12 Ιανουαρίου 2020 η πρώτη φάση του πανελληνίου πρωταθλήματος πόλο Νέων Ανδρών, στην οποία μετείχαν από τη Χίο οι ομάδες του ΝΟΧ και της ΠΕΚΕΒ.

Ο ΝΟΧ πήρε μέρος στον πρώτο όμιλο Αττικής και προκρίθηκε αήττητος στην επόμενη φάση, κερδίζοντας όλους τους αντιπάλους του. Νίκησε το Παλαιό Φάληρο με 6-4, το Νηρέα Γέρακα με 10-5, την Τρίαινα Βούλας με 26-5 και την ΑΕΚ με 19-9.

Η Βαθμολογία του α' ομίλου:

1. Ν.Ο. Χίου               12

2. Παλαιό Φάληρο     9

3. Νηρέας Γέρακα      6

4. ΑΕΚ                          3

................................

5. Τρίαινα Βούλας     0

Ο Ν.Ο. Χίου αγωνίστηκε με τους: Καρακούρος Ιωάννης, Γιαννάρας Ιωάννης, Κούτης Σταμάτης, Μαρουλάς Μάρκος, Μόκκας Κωνσταντίνος, Φραγκιαδούλης Αργύρης, Σφηκάκης Αντώνης, Αλάτσης Παναγιώτης, Γκίλλας Νικόλαος, Παπαγεωργάκης Δημήτριος, Γδύσης Αθανάσιος, , Καρακούρος Μιχαήλ, Σπανογίαννης Κωνσταντίνος , Λαγκώνας Νικόλαος,, Παπαδάτος Αλέξανδρος, Παπαδάτος Μιχαήλ, Μπαρτζιώκας Δημήτριος.

Προπονητής της ομάδας των Νέων Ανδρών του ΝΟΧ είναι ο Γιώργος Ντόσκας και έφορος ο Πρόεδρος του ΝΟΧ, Δημήτρης Σκαπινάκης.

Η ΠΕΚΕΒ πήρε μέρος στο 2ο όμιλο Αττικής, αλλά δεν μπόρεσε να σημειώσει κάποια νίκη στα 4 παιχνίδια που έδωσε κι έτσι αποκλείστηκε από τη συνέχεια της διοργάνωσης. Έχασε από τον Εθνικό Πειραιά με 21-2, από τον Γ.Σ. Ηλιούπολης με 18-9, από τον Απόλλωνα Σμύρνης με 17-7 και από τον Ηλυσιακό με 19-2.

Η Βαθμολογία του β' ομίλου:

1. Απόλλων Σμύρνης            9 (3 αγ.)

2. Ηλυσιακός                         9 (4 αγ.)

3. Εθνικός Πειραιά               6 (3 αγ.)

4. ΓΣ Ηλιούπολης                 3 (4 αγ.)

...............................................

5. ΠΕΚΕΒ                               0 (4 αγ.)

Το παιχνίδι Απόλλωνα Σμύρνης - Εθνικού Πειραιά, δεν έγινε την Κυριακή το βράδυ στο κολυμβητήριο της Ηλιούπολης και αναβλήθηκε για μία από τις προσεχείς ημέρες (σύμφωνα με τους υπεύθυνους έπρεπε να κλείσει η πισίνα), αλλά δεν επηρεάζει την υπόθεση πρόκριση, παρά μόνο την τελική κατάταξη στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας.

Έτσι οι 22 που έχουν σφραγίσει ήδη τα εισιτήρια πρόκρισης είναι οι: Ν.Ο. Χίου, Παλαιό Φάληρο, Νηρέας Γέρακα, ΑΕΚ (από τον Α΄Όμιλο Αττικής), Απόλλων Σμύρνης, Ηλυσιακός, Εθνικός Πειραιά, Γ.Σ. Ηλιούπολης (από τον Β΄Όμιλο Αττικής), Γ.Σ. Περιστερίου, Α.Ε. Χαϊδαρίου, Μίλων, Νηρέας Χαλανδρίου (από τον Γ΄Όμιλο Αττικής), ΠΑΟΚ, ΟΦΘ, Πανσερραϊκός, Πύρρος Ιωαννίνων (από τον Όμιλο Θεσσαλονίκης), Ολυμπιακός, ΟΥΚ Βόλου, Νηρέας Λαμίας (από τον Όμιλο Βόλου), Ν.Ο. Βουλιαγμένης, Παναθηναϊκός, Ν.Ε. Πατρών (από τον Όμιλο Πάτρας). Οι αγώνες της β' φάσης θα γίνουν 6-8/3/2020.