Εύκολα τρίποντα για Κανάρη, Ποσειδώνα-Αγχωτικές νίκες με 1-0 για Δάφνη, Μικρασιατική, Ατρόμητο

ΣΠΟΥΔΑΙΟ ΔΙΠΛΟ ΓΙΑ ΑΠΟ ΧΙΟΥ ΣΤΑ ΘΥΜΙΑΝΑ
Δευ, 20/11/2017 - 13:00
Φάση από το παιχνίδι του Βαρβασιακού με τη Δάφνη, όπου οι φιλοξενούμενοι νίκησαν με 1-0, στο Δημοτικό Στάδιο Χίου

Εύκολο μεσημέρι είχε ο πρωτοπόρος και αήττητος της Α’ Κατηγορίας Χίου, Κανάρης. Πέρασε νικηφόρα από τις Οινούσσες με 8-0 επί του τοπικού Πανοινούσσιου που έβγαλε πολλά αμυντικά προβλήματα.
Τρία τέρματα για τους νικητές σημείωσε ο Βασιλάκης (10’, 22’, 32’), δύο πέτυχε ο Ζεράι (60’, 66’) και από ένα πέτυχαν οι Ζαμπετάκης (31’), Καϊμάκης (74’), Μεταξής (82’).
Και στα Καρδάμυλα ο τοπικός Ποσειδών έφτασε άνετα στην επιτυχία και στο πέμπτο τρίποντο στη διοργάνωση. Με 6-0 νίκησε το Πανεπιστήμιο. Τα γκολ σημείωσαν οι: Παπαλάνης (26’), Βαϊντερλής (27'), Πελαντής (52’), Σημαδόπουλος (56’), Ραπούσι (65’), Νικολόπουλος (80’).
Πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση στο πρώτο 45λεπτο η Δάφνη νίκησε με 1-0 εκτός έδρας τον μαχητικό, ιδιαίτερα στην επανάληψη, Βαρβασιακό. Το χρυσό γκολ για τον Δαφνώνα σημείωσε στο 17’ με απευθείας εκτέλεση φάουλ ο Ναρλιάν. Οι νικητές είχαν δοκάρι στο πρώτο μέρος με τον Μήτσουλα (κεφαλιά). Στο 75’ για τον Βαρβασιακό είχε δοκάρι ο Λαγκώνας.
Η Δάφνη έπαιζε από το 65ο λεπτό με 10 παίκτες αφού αποβλήθηκε ο Φόρσος για εξύβριση του διαιτητή. Όταν τελείωσε το παιχνίδι αποβλήθηκε και ο Στάθης των γηπεδούχων για διαμαρτυρία.
Ο ΑΠΟ Χίου επέστρεψε στις νίκες μετά από τρεις συνεχόμενες αγωνιστικές όπου είχε γνωρίσει την ήττα. Στα Θυμιανά κέρδισε με 2-1 τον τοπικό Ηρακλή που προβλημάτισε στην επανάληψη. Στο 30’ ο Κοκοκύρης πέτυχε το 1-0. Στο 70’ ο Νέλα έκανε το 1-1 και σο 90’ με πέναλτι ο ίδιος παίκτης σημείωσε το 2-1. Το πέναλτι δόθηκε σε χέρι του Μουχλή. Οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι στην επανάληψη με τον Κοκοκύρη.
Η Μικρασιατική έφτασε στην 6η νίκη της στην Α’ Κατηγορία. Μετά από καλό και δυνατό παιχνίδι κέρδισε με 1-0 τη Θύελλα Χαλκειούς, σε μια αναμέτρηση που φάνηκε από την αρχή ότι όποια ομάδα σκόραρε θα έπαιρνε και το τρίποντο. Ο Ντουμάνης με πλασέ στο 81’ μετά από μπαλιά του Μίμαρου πέτυχε το νικητήριο τέρμα για τη Μικρασιατική. Από το 67ο λεπτό οι νικητές έπαιζαν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Χαβιάρα.
Το Σάββατο στον Άγιο Γιώργη Συκούση, ο τοπικός Ατρόμητος πήρε μια αρκετά αγχωτική νίκη με το φτωχό 1-0 επί της Φάρκαινας. Στο 78’ ο Ατσάλης με σουτ, μετά από σέντρα του Σίμου, σημείωσε το μοναδικό τέρμα για την ομάδα του. Στο 80’ ο Ατρόμητος κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Ατσάλη από τον Μαργούνη. Το εκτέλεσε ο Ατσάλης με τον τερματοφύλακα της Φάρκαινας, Μωραΐτη, να αποκρούει και να σώνει την εστία του, σε μια συνάντηση που ήταν από τους καλύτερους των φιλοξενούμενων.