Χίος, Δευτέρα 27 Ιανουαρίου

Θρίαμβος για τα ελληνικά χρώματα στο 51ο Βαλκανικό Πρωτάθλημα Ιστιοπλοϊας στη Χίο

Δείτε το ΒίντεοΔείτε τις Φωτογραφίες
Σάβ, 08/09/2018 - 06:43

Με θρίαμβο για τα ελληνικά χρώματα ολοκληρώθηκε στο νησί μας, την Παρασκευή το 51ο Βαλκανικό Πρωτάθλημα Ιστιοπλοΐας, που διοργάνωσε ο Ν.Ο. Χίου με την υποστήριξη της Ελληνικής Ιστιοπλοϊκής Ομοσπονδίας (ΕΙΟ), της Περιφέρειας Βορείου Αιγαίου, του Δήμου Χίου και του Νομικού Προσώπου του Δήμου.

Σε όλες τις κατηγορίες σκαφών κυριάρχησαν αθλητές της Εθνικής μας Ομάδας, όπως και στις επιμέρους κατηγορίες των Γυναικών.

Αναλυτικά τα τελικά αποτελέσματα:

Λέιζερ Στάνταρ

Δημήτρης Παπαδημητρίου (Ελλάδα)

Λιούμπεν Τενεκετζιέφ (Βουλγαρία)

Τάσος Παναγιωτίδης (Ελλάδα)

 

Λέιζερ Ράντιαλ

Αιμιλιανός Μόνος (Ελλάδα)

Λουκιανός Ζαμίτ (Ελλάδα)

Παντελής Κυπρόγλου (Ελλάδα)

 

Κορίτσια

Μαρία Βλάχου (Ελλάδα)

Εμπρού Μπολάτ (Ρουμανία)

Άννα Νικολάου (Ελλάδα)

 

Λέιζερ 4,7

Ιάσονας Κεφαλλονίτης (Ελλάδα)

Χαράλαμπος Σμυρνής (Ελλάδα)

Γιώργος Παπαδάκος (Ελλάδα)

 

Κορίτσια

Μαρίνα Καγιαλή (Ελλάδα)

Λουίζα Παναγιώτου (Κύπρος)

Κριστίνα Μπότζα (Σερβία)

 

Όπτιμιστ

Τάσος Γκαρίπης (Ελλάδα)

Αλέξανδρος Ιωαννίδης (Ελλάδα)

Φάνης Ζήσης (Ελλάδα)

 

Κορίτσια

Δήμητρα Βαρθολομαίου (Ελλάδα)

Ευαγγελία Καραγεώργου (Ελλάδα)

Αθανασία Κοκκινάκη (Ελλάδα)

 

Ο ιστιοπλόος του Ν.Ο. Χίου Θεμιστοκλής Θεοδωράκης κατέκτησε τη 17η θέση στην γενική κατάταξη στα Όπτιμιστ ενώ ήταν 12ος στα αγόρια.

Στη διοργάνωση συμμετείχαν 136 αθλητές και αθλήτριες από 7 χώρες (Ρουμανία, Σερβία, Τουρκία, Μαυροβούνιο, Βουλγαρία, Κύπρος, Ελλάδα).

Απονομές 51ου Βαλκανικού Πρωταθλήματος Ιστιοπλοΐας
Απονομές 51ου Βαλκανικού Πρωταθλήματος Ιστιοπλοΐας
Απονομές 51ου Βαλκανικού Πρωταθλήματος Ιστιοπλοΐας
Απονομές 51ου Βαλκανικού Πρωταθλήματος Ιστιοπλοΐας
Απονομές 51ου Βαλκανικού Πρωταθλήματος Ιστιοπλοΐας
Απονομές 51ου Βαλκανικού Πρωταθλήματος Ιστιοπλοΐας

Σχετικά Άρθρα

ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΠΟΛΟ ΝΕΩΝ ΑΝΔΡΩΝ
Δευ, 13/01/2020 - 15:46
Ο Ν.Ο. Χίου/AstraAirlines θα πάρει μέρος στο τουρνουά του ΣΕΔΥ

Ολοκληρώθηκε την Κυριακή 12 Ιανουαρίου 2020 η πρώτη φάση του πανελληνίου πρωταθλήματος πόλο Νέων Ανδρών, στην οποία μετείχαν από τη Χίο οι ομάδες του ΝΟΧ και της ΠΕΚΕΒ.

Ο ΝΟΧ πήρε μέρος στον πρώτο όμιλο Αττικής και προκρίθηκε αήττητος στην επόμενη φάση, κερδίζοντας όλους τους αντιπάλους του. Νίκησε το Παλαιό Φάληρο με 6-4, το Νηρέα Γέρακα με 10-5, την Τρίαινα Βούλας με 26-5 και την ΑΕΚ με 19-9.

Η Βαθμολογία του α' ομίλου:

1. Ν.Ο. Χίου               12

2. Παλαιό Φάληρο     9

3. Νηρέας Γέρακα      6

4. ΑΕΚ                          3

................................

5. Τρίαινα Βούλας     0

Ο Ν.Ο. Χίου αγωνίστηκε με τους: Καρακούρος Ιωάννης, Γιαννάρας Ιωάννης, Κούτης Σταμάτης, Μαρουλάς Μάρκος, Μόκκας Κωνσταντίνος, Φραγκιαδούλης Αργύρης, Σφηκάκης Αντώνης, Αλάτσης Παναγιώτης, Γκίλλας Νικόλαος, Παπαγεωργάκης Δημήτριος, Γδύσης Αθανάσιος, , Καρακούρος Μιχαήλ, Σπανογίαννης Κωνσταντίνος , Λαγκώνας Νικόλαος,, Παπαδάτος Αλέξανδρος, Παπαδάτος Μιχαήλ, Μπαρτζιώκας Δημήτριος.

Προπονητής της ομάδας των Νέων Ανδρών του ΝΟΧ είναι ο Γιώργος Ντόσκας και έφορος ο Πρόεδρος του ΝΟΧ, Δημήτρης Σκαπινάκης.

Η ΠΕΚΕΒ πήρε μέρος στο 2ο όμιλο Αττικής, αλλά δεν μπόρεσε να σημειώσει κάποια νίκη στα 4 παιχνίδια που έδωσε κι έτσι αποκλείστηκε από τη συνέχεια της διοργάνωσης. Έχασε από τον Εθνικό Πειραιά με 21-2, από τον Γ.Σ. Ηλιούπολης με 18-9, από τον Απόλλωνα Σμύρνης με 17-7 και από τον Ηλυσιακό με 19-2.

Η Βαθμολογία του β' ομίλου:

1. Απόλλων Σμύρνης            9 (3 αγ.)

2. Ηλυσιακός                         9 (4 αγ.)

3. Εθνικός Πειραιά               6 (3 αγ.)

4. ΓΣ Ηλιούπολης                 3 (4 αγ.)

...............................................

5. ΠΕΚΕΒ                               0 (4 αγ.)

Το παιχνίδι Απόλλωνα Σμύρνης - Εθνικού Πειραιά, δεν έγινε την Κυριακή το βράδυ στο κολυμβητήριο της Ηλιούπολης και αναβλήθηκε για μία από τις προσεχείς ημέρες (σύμφωνα με τους υπεύθυνους έπρεπε να κλείσει η πισίνα), αλλά δεν επηρεάζει την υπόθεση πρόκριση, παρά μόνο την τελική κατάταξη στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας.

Έτσι οι 22 που έχουν σφραγίσει ήδη τα εισιτήρια πρόκρισης είναι οι: Ν.Ο. Χίου, Παλαιό Φάληρο, Νηρέας Γέρακα, ΑΕΚ (από τον Α΄Όμιλο Αττικής), Απόλλων Σμύρνης, Ηλυσιακός, Εθνικός Πειραιά, Γ.Σ. Ηλιούπολης (από τον Β΄Όμιλο Αττικής), Γ.Σ. Περιστερίου, Α.Ε. Χαϊδαρίου, Μίλων, Νηρέας Χαλανδρίου (από τον Γ΄Όμιλο Αττικής), ΠΑΟΚ, ΟΦΘ, Πανσερραϊκός, Πύρρος Ιωαννίνων (από τον Όμιλο Θεσσαλονίκης), Ολυμπιακός, ΟΥΚ Βόλου, Νηρέας Λαμίας (από τον Όμιλο Βόλου), Ν.Ο. Βουλιαγμένης, Παναθηναϊκός, Ν.Ε. Πατρών (από τον Όμιλο Πάτρας). Οι αγώνες της β' φάσης θα γίνουν 6-8/3/2020.