ΗΡΑΚΛΗΣ: Τίτλος που προήλθε από ένα στημένο για τον πιο τυχερό

Ο ΗΡΑΚΛΗΣ ΘΥΜΙΑΝΩΝ ΠΗΡΕ ΤΟ ΣΟΥΠΕΡ ΚΑΠ
Τρί, 13/09/2016 - 16:37
Οι ποδοσφαιριστές του Ηρακλή Θυμιανών, μαζί με τους παράγοντες της ομάδας πανηγυρίζουν το απόγευμα της περασμένης Τετάρτης στο Δημοτικό Στάδιο Χίου για την κατάκτηση του Σούπερ Καπ.

Από μια στημένη φάση κρίθηκε το Σούπερ Καπ που έγινε την Τετάρτη στο Δημοτικό Στάδιο Χίου. Ο Κυπελλούχος Ηρακλής Θυμιανών ήταν ο νικητής της αναμέτρησης με 1-0, απέναντι στον πρωταθλητή Ποσειδώνα Καρδαμύλων και ίσως στάθηκε και πιο τυχερός αφού μπόρεσε να κρατήσει το σκορ αυτό μέχρι το τέλος. Και οι δύο ομάδες παρουσίασαν ποιοτικά μέτριο θέαμα, φάνηκαν ανέτοιμες ακόμη ή καλύτερα φάνηκε ότι βρίσκονται στο βασικό στάδιο της προετοιμασίας τους.
Ο «γηραιός» μπήκε πιο καλά στο παιχνίδι, χωρίς όμως να απειλήσει ιδιαίτερα, είχε ελαφρά υπεροχή μέχρι το πρώτο 30λεπτο που κατάφερε να σκοράρει κιόλας. Από εκεί και πέρα έως το τέλος του πρώτου 45λεπτου ο Ποσειδών ανέβασε στροφές, πίεσε προσπαθώντας να φέρει το παιχνίδι στα ίσια. Στο ίδιο μοτίβο ήταν το παιχνίδι και στην επανάληψη, με τους πρωταθλητές να είναι καλύτεροι, αλλά χωρίς κάτι το ιδιαίτερο πέρα από την κεφαλιά του Μελιτζάνη στο 49’ όπου ο Σαββίδης απέκρουσε την μπάλα. Το τελευταίο 10λεπτο ανήκει και πάλι στον Ηρακλή που προσπάθησε να εκμεταλλευθεί το γεγονός ότι είχε αριθμητικό πλεονέκτημα αλλά δεν κατάφερε να πετύχει και δεύτερο τέρμα.
Ο Σίμος με κοντινό πλασέ, ύστερα από κόρνερ που εκτέλεσε ο Πουλιός πέτυχε στο 26ο λεπτό το νικητήριο τέρμα για τον Ηρακλή (1-0). Οι Ιωάννου (34’), Φεγγουδάκης (38’), Μελιτζάνης (45’) είχαν τις καλές στιγμές για τον Ποσειδώνα όταν μετά το 30’ ανέβασε την απόδοσή του.
Στο 61’ ο τερματοφύλακας του Ηρακλή, Σαββίδης, μετά από απόκρουση κόρνερ έβγαλε γρήγορα το βολέ, στην προσπάθειά του να κάνει η ομάδα του αντεπίθεση, η μπάλα όμως χτύπησε στην πλάτη του Φεγγουδάκη και κατέληξε στα δίχτυα του «γηραιού». Ο βοηθός Καλογερόπουλος έδειξε ότι το γκολ δεν μετράει, με τον διαιτητή Τζαμουτζαντώνη να παίρνει πάνω του τη φάση και να ακυρώνει το τέρμα του Ποσειδώνα για φάουλ πάνω στον τερματοφύλακα, προκαλώντας έτσι τις έντονες διαμαρτυρίες για την ακύρωση από πλευράς παικτών και τεχνικής ηγεσίας της ομάδας των Καρδαμύλων.
Με τους Πουλιό, Βασιλάκη, Ν. Ζαμπετάκη ο Ηρακλής μετά το 80’ είχε σημαντικές ευκαιρίες που δεν κατάφερε όμως να μετουσιώσει σε γκολ. Ο Ποσειδών τελείωσε το παιχνίδι με 10 παίκτες αφού στο 76’ τραυματίστηκε και αποχώρησε ο Γιοβανάκης ενώ η ομάδα του είχε κάνει ήδη τις 3 αλλαγές που δικαιούταν.
Μέτρια η διαιτησία του Τζαμουτζαντώνη (Πετρίδης, Καλογερόπουλος). Ελέγχεται για την φάση της ακύρωσης του τέρματος του Ποσειδώνα για το οποίο οι Καρδαμυλίτες διαμαρτυρήθηκαν έντονα.
ΗΡΑΚΛΗΣ ΘΥΜΙΑΝΩΝ: Σαββίδης, Πάλλας (46’ Νούρε), Πουλιός, Βασιλάκης, Αρβανίτης, ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ, Τζιώτης (46’ Τσαφαράς), Ν. ΖΑΜΠΕΤΑΚΗΣ, Κ. Ζαμπετάκης, Καΐτης (75’ Τελλίδης), ΣΙΜΟΣ.
ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΚΑΡΔΑΜΥΛΩΝ: Ζαντιώτης (46’ Μπόρσης), Σημαδόπουλος, ΓΙΟΒΑΝΑΚΗΣ, Μπακογιώργης, ΠΑΠΑΛΑΝΗΣ, Μελιτζάνης (63’ Χίτζιος), ΚΛΗΜΗΣ, Πελαντής, Φεγγουδάκης, Ιωάννου (70’ Ρες), Λαγκώνας.

Ικανοποίηση για την παρουσία

Με δεδομένη τη χρονική στιγμή που έγινε το παιχνίδι ο Σταμάτης Ξύδας δήλωσε ικανοποιημένος από την παρουσία των παικτών του Ηρακλή. «Μια χαρά πήγαμε. Κατά διαστήματα παίξαμε καλά, έως το 35’ είχαμε τον έλεγχο, μετά και έως το τέλος του ημιχρόνου κάναμε κοιλιά στην απόδοσή μας», τόνισε ο τεχνικός του Ηρακλή Θυμιανών στην «Α.Χ.», σχολιάζοντας την εμφάνιση της ομάδας του στο Σούπερ Καπ. «Στο δεύτερο μέρος ο Ποσειδών μπήκε καλύτερα, ήταν πιο φρέσκος, πιο δυνατός, όμως στο τελευταίο 15λεπτο εμείς έπρεπε να εκμεταλλευθούμε ότι είχαμε αριθμητική υπεροχή όμως δεν είχαμε το καθαρό μυαλό στις τέσσερεις φορές που βγήκαμε μόνοι μας, στις δύο φάσεις με τον Πουλιό και σε αυτές με Ν. Ζαμπετάκη, Βασιλάκη», συμπλήρωσε.
Πάντως ο προπονητής του Κυπέλλούχου Χίου δεν παρέλειψε να αναφερθεί στην καλή αμυντική εικόνα που έβγαλε η ομάδα του. «Φαίνεται ότι αμυντικά δύσκολα θα δεχόμαστε γκολ, δείξαμε ότι είμαστε συμπαγείς πίσω κι αυτό είναι στα θετικά μας. Φυσικά είναι νωρίς για ολοκληρωμένα συμπεράσματα. Έχουμε δουλειά μπροστά μας ακόμη να κάνουμε και τώρα που θα μπουν σε ρυθμούς προπόνησης και παιδιά που έλειπαν πιστεύω ότι θα φανούν τα περιθώρια βελτίωσης. Δεν κάναμε σχεδιασμό για το Σούπερ Καπ, απλά ήταν ένα καλό τεστ να δούμε πού βρισκόμαστε», επεσήμανε ο κ. Ξύδας.
Ικανοποίηση όμως υπάρχει και στο «στρατόπεδο» του Ποσειδώνα παρά την ήττα. Ο τεχνικός των πρωταθλητών, Αντώνης Μπουσέκας, έμεινε ευχαριστημένος από την απόδοση των ποδοσφαιριστών του. «Είχαμε τον έλεγχο του παιχνιδιού και πιστεύω ότι δικαιούμασταν και εμείς ένα γκολ», ανέφερε ο κ. Μπουσέκας συμπληρώνοντας: «σταθήκαμε άτυχοι όταν στα τελευταία 20 λεπτά μείναμε με 10 παίκτες. Είμαι ευχαριστημένος πάντως από την προσπάθεια των ποδοσφαιριστών μου, συνεχίζουμε την προετοιμασία μας ώστε να είμαστε έτοιμοι όταν πρέπει με την έναρξη του πρωταθλήματος».